Cloud Computing – City Cloud -> o co właściwie chodzi?

Nowy wpis zamiast lekcji będzie dotyczył dosyć popularnego ostatnio tematu w świecie IT – Cloud Computing.

Praca w chmurze weszła w nasze życie w siedmiomilowych butach i radzi sobie bardzo dobrze. Model chmury obliczeniowej sprawdza się bardzo dobrze także, a może i zwłaszcza w polskich warunkach. Bo przecież redukujemy koszty, bo oszczędzamy sobie pracy, bo jest to łatwiejsze.

Oczywiście nadal istnieje korporacyjne przekonanie, że duża firma powinna mieć swoją serwerownię i swoich administratorów. Swoje licencje i serwery poczty oraz serwery domeny i plików… Oczywiście w dobie oszczędności i recesji na rynku – to myślenie powoli się zmienia.

Ale przedstawmy zagadnienie obrazowo.

Firma będzie się nazywała JACEX – to takie ‚polskie’ :)

Firma ta, której właścicielem jestem oczywiście ja – Jacek –  zajmuje się produkcją rowerów. Mam 10 fabryk, poddostawców, magazyny logistyczne, dział personalny, księgowość, zakupy itd. Ale moja firma MUSI korzystać z komputerów ponieważ inaczej się nie da. Ponieważ mamy system magazynowy, serwer poczty, system księgowy oraz RCP – potrzebujemy także serwerów.

Serwery pociągają za sobą konieczność postawienia serwerowni oraz służb, które to utrzymują – czyli musimy zainwestować w informatyków. Serwerownia to – prócz przetargów i projektowania podczas budowania tego monstrum – także system gaśniczy, system podtrzymania zasilania i mnóstwo przepisów do spełnienia. Także oczywisty problem z całą otoczką jaką są przeglądy, zużywanie sprzętu, serwisy serwerów, kończące się miejsce na dyskach…

Kwoty rosną z dnia na dzień a i sama praca staje się coraz bardziej wymagająca.

Możemy wejść w popularny w ostatnich czasach outsourcing – wypchnięcie pewnych usług na zewnątrz. Czy jest to tańsze i lepsze zależy tylko i wyłącznie od tego, czy mądrze wejdziemy w ten proces.

Czyli co? Powierzchnie magazynowe wynajmujemy, służby utrzymania ruchu oddajemy firmie zewnętrznej.. co jeszcze? Co tylko nam sie podoba – świat oferuje usługi na wszystko co możliwe – oczywiście musimy to zrobić mądrze aby nam się to opłacało.

Zapytacie jaki ma to związek z samouczkiem albo w ogóle z IT? I po co właściwie o tym piszę? Dochodzimy powoli do sedna czyli do tematów „wydania” na zewnątrz systemów IT.

Z punktu widzenia menadżera IT – mam oczywiście swoje zdanie na ten temat. Przede wszystkim zdrowy rozsądek. Natomiast jesli mówimy o firmie JACEX – zastanówmy się, po co w mojej firmie serwerownia? Po co mi serwery? Po co oprogramowanie i licencje? Po co drodzy specjaliści? I wreszcie po co mi taki problem? Przecież dla mnie najważniejsze żeby to działało.

Mail oddajemy więc np… do Google – oni po podpisaniu umowy zagwarantują nam obieg poczty oraz zagwarantują bezpieczeństwo. Ale co z systemami, które sa nasze – napisane przez nas lub dla nas? Tutaj dochodzimy do Cloud Computing czyli chmury obliczeniowej.

Usługi takie są oferowane przez różne firmy – w skrócie polega to na wykupieniu/wynajęciu u firmy trzeciej mocy obliczeniowej i dyskowej, z której będziemy korzystać na potrzeby naszej firmy.

Takie rozwiązanie testowałem dłuższy czas aby zorientować się po części dla własnych potrzeb a po części dla potrzeb mojej firmy. W ręce wpadła mi firma City Cloud – głównie ze względu na ceny.

Ponieważ nigdy nie korzystałem z rozwiązań Cloud Computing – miałem pewne obawy czy potrafię w ogóle to poustawiać i czy zorientuje się jak to jeść… i czym… i za ile :)

No i miłe zaskoczenie – interfejs przyjazny, tworzenie konta błyskawiczne, wybór maszyn prosty, konfiguracja systemu banalna.

System testowałem pod kątem serwerów SQL (no ba! :) ) oraz zdalnego łączenia sie do nich jak i do samych serwerów. Także dla mnie ważna sprawa, żeby moje programy w firmie JACEX można było łatwo podłączyć przez ODBC do serwerów bazodanowych.

Wszystko banał.

Ceny jak dla mnie znośne jeśli brać pod uwagę prywatną osobę – dla firmy małej i średniej jest na pewno taniej niż utrzymanie działu IT i serwerowni (uwierzcie mi, wiem co mówię :) ).

A jeśli nie lubicie klikać w linki to podam kilka szczegółów, które mnie osobiście przekonały, że w niektórych przypadkach Cloud Computing z wykorzystaniem City Cloud jest najlepszym rozwiązaniem.

Profil/ konfiguracja Koszt/ godzina Koszt/ miesiąc Procesor Pamięć
Small 7 gr 55 PLN 1 0,5 GB
Standard 10 gr 73 PLN 1 1 GB
Standard Plus 15 gr 112 PLN 1 2 GB
Medium 21 gr 151 PLN 2 2 GB
Medium Plus 32 gr 230 PLN 2 4 GB
Large 42 gr 309 PLN 4 4 GB
Large Plus 64 gr 466 PLN 4 8GB
Superior 75 gr 544 PLN 6 8 GB
Superior Plus 1,19 PLN 859 PLN 6 16 GB
Full Throttle 1,30 PLN 938 PLN 8 16 GB

Prócz cen serwerów oczywiście bogata gama softu i systemów operacyjnych. No i najwazniejsze dla mine – jest MSSQL :)

Niestety nie zauważyłem tam Oracle’a ale można swój soft dograć więc jeśli macie licencję to śmiało możecie soft odpalić na ich serwerach.

Aha… ważna uwaga – jeśli nie potrzebujecie serwera full wypas to nie zaznaczajcie tej opcji – ceny są dosyć wysokie. Dla potrzeb średniej firmy najtańsze serwery zazwyczaj wystarczają – oczywiście wybierzecie to, co dla Was najodpowiedniejsze.

Kolejna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę, a co oferuję City Cloud – serwery można wstrzymać lub zatrzymać jesli z nich nie korzystacie (przerwa świąteczna, noc, przestój w firmie itp). Kwoty wtedy maleją prawie do zera – polecam zapamiętać.

I to tyle – natchniony mnóstwem Cloudów opisywanych w magazynach IT chciałem sam stworzyć coś o tej technologii no i stworzyłem o produkcie, który sam na własnej skórze przetestowałem.

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Cloud Computing – City Cloud -> o co właściwie chodzi?”

  1. pity 2013 program…

    Cloud Computing – City Cloud -> o co właściwie chodzi? | Samouczek SQL…

  2. mackage sale pisze:

    Cloud Computing – City Cloud -> o co właściwie chodzi? | Samouczek SQL
    mackage sale http://www.mackagesale.com/mackage-women-c-2/

Zostaw odpowiedź

Subskrybuj kanał RSS Follow me on Twitter!