29

maj

2010

Eskuel – nowy pomysł

Tak sobie pomyślałem na pewnym etapie – a czemu by się nie podzielić wiedzą… W związku z owym zastanawianiem doszedłem do wniosku, że czas najwyższy usystematyzować jakoś wiedzę na temat zapytań SQL. Samouczków w internecie co niemiara ale tak się głębiej zastanawiając – czy któryś potrafi czegoś nauczyć laika? Wszyscy z góry zakładają, że mamy jakieś podstawy i już coś wiemy na temat baz danych. Ale co w sytuacji kiedy musimy się czegoś nauczyć ale nigdy z bazami danych nie pracowaliśmy?
Czy ktoś z tego skorzysta – nie wiem, mogę mieć tylko nadzieję, że jakoś pomogę komukolwiek. Jeśli nie – trudno, zawsze to też uporządkowanie mojej własnej wiedzy zdobytej krwią i blizną… nie no nie aż tak ale sporo czasu poświęciłem aby umieć to co umiem.
I tak oto pseudo kurs na pseudo blogu dotyczyć będzie języka PL/SQL czyli silnik Oracle. Zaczniemy powoli od podstaw, przejdziemy przez ciut bardziej skomplikowane sprawy a skończymy na funkcjach analitycznych oraz optymalizacji zapytań SQL (czyli co zrobić aby bezduszna maszyna odpowiedziała szybciej na nasze pytania).
Wszystko to postaram się pisać jak najprościej – językiem ludu, tak aby każdy mógł zrozumieć.
Piszemy, komentujemy, wysyłamy maile :) kto za a kto przeciw? :)

About Author

Jacek Ołowiak

Urodziłem się i jestem... na przekór wszystkim, na przekór światu. Hobbystycznie przez lat wiele wypracowałem w sobie dość ciętą ripostę, która niszczy głupie uśmiechy...

 

 • Mihas

  mnie takie rzeczy przyprawiaja o ciarki :)

 • http://soundfactory.org.pl Wicher

  Nie wiem co znaczą funkcję analityczne ale trochę mi jedzie pornografią;) Tylko jak to połączyć z SQL ;>

 • http://olowiak.com admin

  anal iza? :) są też sql injections.. eheh

 • Hell

  Anal Iza? Brawo Dżej Oł. Naprawde;P Nie wiem co to jest SQL ale kojarzy mi się ze „school” i już się niepokoję;P Konkluzja po postna, jaka się nasuwa – fajnie,że coś o czymś wiesz (cokolwiek to jest) i że chcesz się tym dzielić. Szlachetnie;)